Orzeźwiający owocowy napój, o niewielkiej zawartości alkoholu, to doskonały wybór nie tylko na letnie przyjęcie - doskonale sprawdzi się zawsze wtedy, gdy masz ochotę na coś naprawdę wyjątkowego. Cydr, bo o nim mowa, możesz przygotować samodzielnie. Poznaj sprawdzony przepis na cydr i sprawdź, jak możesz ułatwić sobie pracę.
Cydr, czyli owocowe piwo?
Lekki, jabłkowy napój o niewielkiej zawartości alkoholu często niesłusznie jest utożsamiany z piwem owocowym lub winem. Cydr powstaje z przefermentowanego soku jabłkowego i nie zawiera dodatkowych cukrów. Dostępny jest w kilku wariantach - możesz przygotować cydr musujący z naturalnym albo sztucznym dwutlenkiem węgla lub niegazowany. Koniecznie poznaj przepis na cydr i przygotuj samodzielnie napój o wyjątkowym smaku i aromacie! Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, dzięki którym przygotujesz cydr tradycyjny, niegazowany.
Przepis na cydr tradycyjny
Zanim rozpoczniesz domową produkcję cydru, odpowiednio się przygotuj. Zadbaj, by w Twojej kuchni znalazły się następujące produkty:
1. Jabłka
Wybierając jabłka do domowej produkcji cydru, koniecznie zwróć uwagę na ich jakość. Zdecyduj się wyłącznie na świeże owoce - nawet niewielka ilość pleśni może negatywnie wpłynąć na jakość cydru. Najlepszym wyborem będą niewielkie, aromatyczne jabłka. Warto także wykorzystać skórki i pestki - znacząco poprawią smak napoju.
2. Drożdże
Specjalistyczne drożdże będą najlepszym wyborem! Decydując się na słodki lub półsłodki cydr warto przygotować drożdże Ciderini. Inny wariant tej marki pozwoli Ci uzyskać wyjątkowy, półwytrawny smak napoju.
3. Pożywka dla drożdży
Proces fermentacji przebiegnie prawidłowo tylko wówczas, gdy nie zapomnisz o odpowiedniej pożywce.
Jak wykonać cytr tradycyjny?
Domowa produkcja cydru nie jest problematyczna. Zaledwie w kilku krokach przygotujesz aromatyczny napój, którym zachwycisz znajomych. Przepis na cydr już poznałeś, teraz czas na instrukcję!
1. Pokrój nieobrane ze skórki jabłka i korzystając z sokowirówki, wyciśnij z nich sok;
2. Wyciśnięty sok przelej do balonu, w którym tradycyjnie przygotowuje się wino. Dodaj namnożone drożdże i koniecznie - pożywkę;
3. Pamiętaj, że prawidłowa temperatura dla fermentacji to 22-24 stopnie Celsjusza. Przygotowywany cydr powinien pracować w balonie około dwóch tygodni. Po tym czasie nadmiar soku należy zlać i około trzech dni przechowywać w chłodnym miejscu. Tak przygotowany cydr będzie gotowy do spożycia.
Profesjonalnie, ale na skróty?
Zastanawiasz się, czy można samodzielnie przygotować cydr, idąc na skróty? Można! Co więcej - będziesz zaskoczony, jak proste może być to zadanie. Wystarczy, że zdecydujesz się na kompletny zestaw do produkcji cydru na bazie wysokiej jakości soku jabłkowego lub owocowego. Uzyskany w ten sposób napój będzie charakteryzował się doskonałym smakiem i aromatem!