Bursztynowy trunek z białą pianką jest niezwykle popularny i lubiany niemal na całym świecie. Jego smak odkryto i doceniono już około 6 tysięcy lat temu! Zapraszamy na pasjonującą podróż w czasie śladem piwa.
Sumerowie i piwo orkiszowe
Pierwsze odkryte i opisane przepisy na piwo pochodzą z Mezopotamii. Tam lud znany jako Sumerowie już około 4000 lat przed naszą erą wytwarzał piwo orkiszowe, które powstawało z moczenia chleba w wodzie. Do uzyskanego, przefermentowanego płynu dodawano różne dodatki, na przykład miód i zioła. O filtracji i pasteryzacji oczywiście nie było mowy, dlatego starożytne piwo niekoniecznie przypominało współczesny odpowiednik. Jedno jest podobne: już wtedy ten alkohol był określany jako napój bogów. Co ciekawe, jego wytwarzaniem zajmowały się wyłącznie kobiety, ale powstały dwa rodzaje piwa: ciemniejsze i mocniejsze dla panów i lżejsze dla pań.
Niektóre doniesienia naukowców wykazują, że piwo może być jeszcze starsze i było pite w Chinach, nawet 7 000 lat przed Chrystusem. Najczęściej jednak za piwne początki uznaje się te pochodzące z Mezopotamii, czyli obszarów na terenie obecnego Iraku. Zanim piwo dotrze i upowszechni się w Europie, najpierw trafi do Afryki.
Egipcjanie i pierwszy odkryty browar
Mieszkańcy starożytnego Egiptu tak bardzo polubili piwo, że dorobiło się ono nawet własnego hieroglifu. Produkcja częściowo przeniosła się z domów do browarów. Archeologowie odkryli w Górnym Egipcie, w miejscowości Hierakonpolis, pozostałości najstarszego znanego browaru na świecie – działał mniej więcej 3600 lat przed naszą erą. Jak i piwo Sumerów, to egipskie było stosunkowo gęste i najczęściej zawierało dużo alkoholu. Wszystkie mocniejsze rodzaje trunku były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.
Piwo w Europie najpierw warzyli… mnisi
Przez wiele setek lat, aż do średniowiecza, piwo jest mniej popularne niż wino, które chętnie piją Grecy i Rzymianie. Nie zapomniano jednak o piwie – angielska nazwa „beer” pochodzi z łaciny i oznacza po prostu „pić”. W nowożytnej Europie początkowo przywilej warzenia piwa miały klasztory, i dopiero około XII wieku zaczęły funkcjonować browary na dworach oraz zakłady miejskie. Prawdziwy rozkwit browarnictwa przypada na XIX, a także na XX wiek i obecnie praktycznie każdy może raczyć się tym wspaniałym trunkiem, a nawet, dzięki nam, w prosty sposób uwarzyć go samodzielnie!