BLOG
Bestsellery
Drożdże gorzelnicze Alcotec 48 Turbo Classic
Drożdże gorzelnicze Alcotec 48 Turbo Classic
8,95 zł 8,38 zł
szt.
Pojemnik fermentacyjny 33L transparentny ze skalą
Pojemnik fermentacyjny 33L transparentny ze skalą
22,97 zł 19,99 zł
szt.
Wężyk silikonowy fi 8/10mm - długość 1mb
Wężyk silikonowy fi 8/10mm - długość 1mb
4,23 zł 3,89 zł
szt.

Od Mezopotamii do naszych domów – pasjonująca historia piwa

0
Od Mezopotamii do naszych domów – pasjonująca historia piwa

Bursztynowy trunek z białą pianką jest niezwykle popularny i lubiany niemal na całym świecie. Jego smak odkryto i doceniono już około 6 tysięcy lat temu! Zapraszamy na pasjonującą podróż w czasie śladem piwa.

Sumerowie i piwo orkiszowe

Pierwsze odkryte i opisane przepisy na piwo pochodzą z Mezopotamii. Tam lud znany jako Sumerowie już około 4000 lat przed naszą erą wytwarzał piwo orkiszowe, które powstawało z moczenia chleba w wodzie. Do uzyskanego, przefermentowanego płynu dodawano różne dodatki, na przykład miód i zioła. O filtracji i pasteryzacji oczywiście nie było mowy, dlatego starożytne piwo niekoniecznie przypominało współczesny odpowiednik. Jedno jest podobne: już wtedy ten alkohol był określany jako napój bogów. Co ciekawe, jego wytwarzaniem zajmowały się wyłącznie kobiety, ale powstały dwa rodzaje piwa: ciemniejsze i mocniejsze dla panów i lżejsze dla pań.

Niektóre doniesienia naukowców wykazują, że piwo może być jeszcze starsze i było pite w Chinach, nawet 7 000 lat przed Chrystusem. Najczęściej jednak za piwne początki uznaje się te pochodzące z Mezopotamii, czyli obszarów na terenie obecnego Iraku. Zanim piwo dotrze i upowszechni się w Europie, najpierw trafi do Afryki.

Egipcjanie i pierwszy odkryty browar

Mieszkańcy starożytnego Egiptu tak bardzo polubili piwo, że dorobiło się ono nawet własnego hieroglifu. Produkcja częściowo przeniosła się z domów do browarów. Archeologowie odkryli w Górnym Egipcie, w miejscowości Hierakonpolis, pozostałości najstarszego znanego browaru na świecie – działał mniej więcej 3600 lat przed naszą erą. Jak i piwo Sumerów, to egipskie było stosunkowo gęste i najczęściej zawierało dużo alkoholu. Wszystkie mocniejsze rodzaje trunku były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

Piwo w Europie najpierw warzyli… mnisi

Przez wiele setek lat, aż do średniowiecza, piwo jest mniej popularne niż wino, które chętnie piją Grecy i Rzymianie. Nie zapomniano jednak o piwie – angielska nazwa „beer” pochodzi z łaciny i oznacza po prostu „pić”. W nowożytnej Europie początkowo przywilej warzenia piwa miały klasztory, i dopiero około XII wieku zaczęły funkcjonować browary na dworach oraz zakłady miejskie. Prawdziwy rozkwit browarnictwa przypada na XIX, a także na XX wiek i obecnie praktycznie każdy może raczyć się tym wspaniałym trunkiem, a nawet, dzięki nam, w prosty sposób uwarzyć go samodzielnie!

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl