Zestawy piwowarskie  Better Brew – marki należącej do Hambleton Bard – zawierają najlepsze płynne ekstrakty słodowe oraz najlepsze szczepy drożdży piwnych na świecie. Jest to warzenie piwa domowym sposobem na zupełnie nowym poziomie. Skorzystajcie z zestawu piwowarskiego do stworzenia jakościowego piwa w swoim domu! Zestawy do warzenia piwa domowego Better Brew pochodzące od Hambleton Bard. Do każdego zestawu indywidualnie dobraliśmy najlepsze ekstrakty. Nie wyznajemy zasady “uniwersalnego szczepu”, pasującego do wszystkich zestawów. Do naszych zestawów używamy prawdziwych jakościowych drożdży piwowarskich. Piwa typu Ale oraz Bitter zawierają różne szczepy w zależności od ich stylu, natomiast piwa typu Lager zawierają szczepy neutralne. Zestawy Better Brew nie zawierają substancji koloryzujących, karmelu (który w przypadku użycia musi zostać wyszczególniony na liście składników) ani barwników słodowych (których nie trzeba wyszczególniać). Barwa zestawu Better Brew jest uzyskiwana wyłącznie ze słodu, co stanowi najbardziej naturalny z możliwych sposobów barwienia!

Zestawy piwowarskie Better Brew umieszcza się w opakowaniach typu Doypack (plastikowe saszetki stojące), ponieważ:

  • pozwala to na użycie różnych objętości wagowych – więcej słodu znajduje się w ciemnych piwach typu Ale
  • są one łatwiejsze w transporcie, szczególnie w przypadku sprzedaży przez Internet lub innej sprzedaży wysyłkowej
  • są one bardziej przyjazne środowisku niż opakowania metalowe
  • zmniejszają koszty pakowania, co z kolei umożliwia użycie droższych składników

Zestawy piwowarskie Better Brew – co je wyróżnia?

Czym wyróżniają się zestawy piwowarskie Better Brew? Przez dziesiątki lat rynek piwa domowego był zdominowany przez małą grupę producentów ekstraktów słodowych, które to – w naszym odczuciu – popadły w rutynę i pomimo ogromnej liczby dostępnych na rynku zestawów piwowarskich w puszkach, wiele z nich smakuje dokładnie tak samo. Uważamy, że branża piwowarstwa domowego poszukuje obecnie nowych wzorców.Przed dwoma laty zdecydowaliśmy przyjrzeć się na nowo zestawom piwowarskim i poszukać dostępu do nowych ekstraktów słodowych. Rozważaliśmy zastosowanie innych  szczepów drożdży piwowarskich – takich, które nadawałyby różnym rodzajom piwa ich wyrazisty charakter. Dwa lata później – po setkach przeprowadzonych prób – uważamy, że zdołaliśmy znaleźć coś, co stanowi alternatywne rozwiązanie dla zestawów piwowarskich w puszkach. Nasza oferta działa w oparciu o bardzo skrupulatne sprawdzanie surowców, szczepów drożdży oraz opakowań i wyborze wyłącznie najlepszych spośród nich. Na szczęście nowoczesne opakowania są tańsze niż puszki metalowe, co umożliwia nam zastosowanie składników cechujących się najwyższą jakością.

Ekstrakty słodowe lepszej jakości

Jednym z problemów, z którym borykają się producenci ekstraktów słodowych produkujący ponad 50 różnego rodzaju zestawów piwowarskich w puszkach jest ciążąca na nich presja użycia w każdym zestawie tego samego ekstraktu słodowego. Z zamkniętymi oczami można stwierdzić, że piwa te smakują w zasadzie tak samo. Nasze rozwiązanie polega na tym, że spośród siedmiu zestawów Better Brew, każdy zawiera ekstrakt słodowy dobrany do określonego rodzaju piwa. W naszych zestawach wykorzystujemy ekstrakty słodowe pochodzące z wielu krajów – od Europy po Amerykę. Mamy całkowitą swobodę w doborze ekstraktów, ponieważ nie jesteśmy w żaden sposób związani z producentami ekstraktów słodowych. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że producent słodu posiadający linię produkcyjną przeznaczoną do puszkowania produktów używa lepszej jakości słodu niż jego konkurent. Wystarczy zastanowić się nad tym, jakie jest prawdopodobieństwo, aby jeden i ten sam producent wytwarzał wyłącznie najlepszej jakości ekstrakty słodowe, które będą dostosowane do każdego rodzaju zestawu piwowarskiego.

Drożdże piwowarskie lepszej jakości

Ta sama zasada dotyczy szczepów drożdży piwowarskich – zamiast wykorzystywać ten sam szczep drożdży piekarniczych do wszystkich zestawów piwowarskich w puszkach i ten sam szczep drożdży do wszystkich gatunkowych zestawów do produkcji piw typu Ale, Better Brew zbadało wszystkie dostępne na całym świecie jakościowe suszone drożdże piwowarskie i wypróbowało je na setkach piw, aby określić który szczep najbardziej nadaje się do produkcji danego rodzaju piwa. Zatem, zestaw do produkcji piwa pszenicznego wykorzystuje oryginalny szczep przeznaczony do piw pszenicznych, różne piwa typu Ale i Bitter zawierają różne szczepu przeznaczone dla danego rodzaju piwa, a piwa typu Lager zawierają szczepy neutralne. Można by sądzić, że wasz ulubiony zestaw piwowarski w puszce zawiera szczep drożdży piwnych, ponieważ mniej więcej taka informacja jest zamieszczona na opakowaniu – jednakże tak naprawdę wiele zestawów w puszkach (nie wszystkie) zawierają w swoim składzie szczepy drożdży piekarniczych. Drożdże te dobrane pod kątem piw warzonych z ekstraktów słodowych będą fermentować odrobinę za szybko i zbyt burzliwie, czyli nie tak, jak to wygląda w przypadku jakościowych drożdży piwowarskich (które są także droższe).

Bez użycia barwników

Można by bardzo dużo pisać na temat “lepszych składników” – w naszej produkcji nie chcieliśmy stosować żadnych barwników – nie tylko karmelu, lecz także barwników słodowych. Barwa piwa Better Brew pochodzi wyłącznie z ekstraktu słodowego. Mimo że barwienie produktów za pomocą karmelu powinno zostać wyszczególnione w składzie produktu (patrz barwniki E150-E159), to barwienia słodem nie trzeba wyszczególniać. Zatem, jeśli producent w sposób wyraźny nie napisze, że dany produkt „nie zawiera barwników”, tak naprawdę nie wiadomo co dany produkt zawiera. My nie używamy żadnych barwników – bez wyjątku. Zestawy Better Brew są w pełni naturalnymi produktami.

Lepsze opakowania

Puszki są bardzo drogim opakowaniem – chyba że dana firma nazywa się Heinz. Nie są one również zbyt wytrzymałe, co można z łatwością zauważyć, gdy się je upuści ani nie stanowią najlepszego opakowania dla towarów wysyłkowych. To dlatego w naszych produktach postanowiliśmy wykorzystać opakowania typu Doypack (saszetki stojące), ponieważ generują one niższe koszty (co z kolei pozwala nam na użycie droższych surowców do produkcji piwa), jak również są one bardziej przyjazne dla środowiska. Naszym zdaniem opakowania typu Doypack lepiej eksponują nasze produkty na półkach sklepowych i są przykładem wykorzystania nowoczesnych rozwiązań. Wierzymy, iż branża ta ma przed sobą przyszłość i w związku z tym przeznaczyliśmy duże nakłady finansowe na użycie technologii wykorzystujących najnowsze napełniarki wraz z wszystkimi dodatkami (poniżej 0,5% tlenu w saszetce, najnowsze metody sterylizacji itp.). Termin przydatności do spożycia produktów wynosi 24 miesiące, a saszetki po upuszczeniu nie ulegają zniekształceniu.

Lepsze pod każdym względem

Jeśli chcemy przyciągnąć do siebie nowe pokolenie piwowarów, musimy spełnić WSZYSTKIE z poniższych warunków:

  • prostota 
  • jakość odpowiadająca piwu obecnemu w ofercie rynkowej 
  • nowoczesne, przyjazne środowisku opakowania 
  • najlepszy stosunek wartości do ceny

To że nasi klienci „przyzwyczają się do smaku piwa warzonego domowym sposobem” po zrobieniu kilku z nich nie wystarczy – ustne rekomendacje nigdy zatem nie staną się wystarczająco silnym narzędziem, jeśli nie będziemy potrafili stworzyć piwa o wyjątkowym smaku.

Ważne informacje – nowe wskazówki

Użycie szczepów oryginalnych drożdży piwowarskich oznacza wolniejszą i łagodniejszą fermentację, szczególnie w późniejszej fazie fermentacji burzliwej. Po silnej fermentacji burzliwej zacieru Better Brew potrzeba kolejnych siedmiu pełnych dni, żeby obniżyć ciężar wyjściowy o 5-6 miejsc po przecinku. Tak niska fermentacja w drugim tygodniu oznacza, że woda w rurce fermentacyjnej nie będzie bulgotać, a ciężar właściwy będzie się zmniejszać zaledwie o jedno miejsce po przecinku dziennie.

Zalecenia Better Brew wyraźnie wskazują, żeby na etapie fermentacji burzliwej pozostawić zacier na 10 dni (temp. 20-25℃). Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ nawet doświadczeni piwowarzy są przyzwyczajeni do butelkowania piwa kiedy nastaw przestanie pracować lub jeśli wartość ciężaru właściwego pozostaje niezmienna przez okres 2 dni (można nawet nie zauważyć 1 procentowego spadku gęstości!). Jeśli zignorujemy wymóg 10-dniowego okresu fermentacji burzliwej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że efektem końcowym będzie niekontrolowane wypienianie się piwa po otwarciu butelki! Przechowując piwo w beczkach można oczywiście temu zaradzić, ponieważ beczki wyposażone są w zawór redukcyjny. Mimo to, zawsze zalecamy pozostawienie piwa na okres 10 dni w trakcie fermentacji burzliwej. W przypadku piw typu Lager proces fermentacji może odbywać się w temperaturze niższej niż 20-25℃. To może w niewielkim stopniu pozwoli poprawić nieco jakość piwa, ale używane przez nas drożdże spisują się bardzo dobrze w temperaturze ok. 20℃. Jeśli zdecydujemy się na obniżenie temperatury do 15-20℃, musimy liczyć się z tym, że okres fermentacji ZNACZNIE się wydłuży. Pod koniec fermentacji burzliwej musimy bardzo uważnie kontrolować spadek ciężaru właściwego i rozpocząć butelkowanie wyłącznie, gdy będziemy otrzymywać identyczne wyniki przez kilka kolejnych dni (jeśli na tym etapie popełnimy błąd, to piwo będzie w sposób niekontrolowany wypieniać się z butelek!). Bez względu na rodzaj piwa, fermentacja w niższej temperaturze nie poprawi jego jakości.

 

Better Brew jest wiodącą marką na europejskim rynku piw i win wytwarzanych domowym sposobem. Obecnie oferujemy kompletne zestawy, akcesoria i surowce do produkcji piw i win domowej roboty. Akcesoria marki Better Brew przeznaczone do produkcji domowej są zaprojektowane na wzór ich przemysłowych odpowiedników – w niektórych przypadkach są tworzone zupełnie od podstaw. Bez względu na wybór rodzaju piwa lub wina, zestawy do domowej produkcji są bardzo łatwe w użyciu!

 

 

Better Brew

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl