Czy można pędzić bimber w Polsce? Sprawdź, co mówią przepisy i jak się mają do rzeczywistości 0
Czy można pędzić bimber w Polsce? Sprawdź, co mówią przepisy i jak się mają do rzeczywistości

Choć nasi dziadkowie robili to regularnie, postępowali wbrew obowiązującemu prawu. Minęło wiele lat, ale przepisy są w tej kwestii niezmienne. Jeśli więc zastanawiasz się, czy można pędzić bimber w Polsce, odpowiedź brzmi nie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż wiele osób to robi na własny użytek, licząc, w przypadku złapania, na „małą szkodliwość czynu”. Sprawdź jaki inny alkohol wolno Ci legalnie produkować w domu.

Czy można pędzić bimber?

Według prawa możesz produkować w domu piwo, wino, cydr, a nawet miód pitny, nalewki, rum, whisky i wódkę. Część z nich to produkty niewymagające użycia mocnego alkoholu. Pozostałe powstawać mogą, jeśli użyjesz sklepowego alkoholu z akcyzą. Czy wolno Ci zatem pędzić bimber? Nie, bo to domowy destylat. Rosnąca popularność domowego wina czy piwa skłania coraz więcej osób do pozostania przy tych trunkach i doskonalenia swojego fachu. Niektóre lokalne browary rzemieślnicze powstały właśnie w rezultacie rozwoju pasji. Sklepy oferują cały potrzebny do tego procesu sprzęt i składniki, takie jak drożdże. Warto zainteresować się tego rodzaju trunkami i nie narażać się na konflikt z prawem.

Wolno Ci mieć sprzęt

Wracając jednak do mocnego alkoholu… czy wolno pędzić bimber? Tak samo, jak w przypadku papierosów, których samodzielnie wytwarzanie jest nielegalne, możesz mieć w domu sprzęt do produkcji alkoholu. Zakup rurek i destylatora nie stoi w sprzeczności z prawem. W sklepach z łatwością dostaniesz przecież tytoń i maszynki do jego skręcania. Dlaczego tak się dzieje? Możesz bowiem destylować wiele rzeczy i dopóki nikt Cię na produkcji bimbru nie złapie i nie udowodni, nie ma podstaw, by Cię osądzać. W innym przypadku na pewno czeka cię konfiskata sprzętu. Ustawa o wyrobach spirytusowych jasno określa, że za produkcję napojów spirytusowych bez akcyzy grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności. Jednak osoby działające w ramach gospodarstwa domowego, wytwarzające bimber na własny użytek, są traktowane łagodniej. Co ciekawe, sam bimber wolno Ci jednak pić.

Bimber na imprezie jest zakazany

Jeśli przyszłoby Ci do głowy, aby na weselu podać produkowany samodzielnie bimber, to miej na względzie, komu tak naprawdę możesz narobić kłopotu. Za alkohol podawany w lokalu odpowiedzialność ponosi właściciel sali, dlatego niewskazane jest przynoszenie swoich procentów do miejsc publicznych. Być może kiedyś odpowiedź na pytanie, czy można pędzić bimber będzie inna, ale póki tak nie jest, lepiej przestrzegaj prawa i skup się na produkcji piwa, wina lub cydru.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl