Zestaw winiarski 30/33L - Alcomat BOX - L
Opis
Przedmiotem oferty jest winiarski zestaw startowy Alcomat-BOX-L-3033. Dedykowany jest każdemu kto chciałby rozpocząć przygodę z robieniem wina we własnym zakresie. Kupując zestaw, który jest absolutną bazą, masz to co niezbędne, aby zrobić swoje pierwsze prawdziwe wino. Odrobina chęci, cierpliwości i bardzo szybko przekonasz się że było warto spróbować. Wszystkie elementy składowe zestawu posiadają niezbędne certyfikaty. Jeżeli chciałbyś komuś sprawić radość i podarować zestaw, będzie to na pewno trafiony prezent. Aczkolwiek delikatnie przestrzegamy... Robienie własnego trunku uzależnia:-)
Kompletny zestaw zawiera poniższe elementy:
1. Plastikowy pojemnik fermentacyjny pojemności 33 litrów (z nadrukowaną skalą) + nawiercona pokrywka
Fermentor o pojemności 33 litrów z nadrukowaną skalą wskazującą objętość wlanej cieczy. Idealnie nadaje się do fermentacji wszelkiej maści win owocowych, piwa, czy nastawów cukrowych z drożdżami gorzelniczymi. Przezroczystość pojemnika bardzo ułatwia kontrolę nad procesem fermentacji. Transparenty pojemnik o pojemności zamykany jest plastikową pokrywą. Nasze pojemniki dają możliwość zamontowania kątowej rurki fermentacyjnej, po uprzednim wywierceniu otworu z boku pojemnika, w jego górnej części. Pozwala to na prowadzenie fermentacji w kilku pojemnikach jednocześnie, stawiając je jeden na drugim.
Tworzywo, z którego wykonane są pojemniki charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością. Pojemniki posiadają atest PZH dopuszczający je do kontaktu z produktami spożywczymi i są odporne na przebarwienia powstające w wyniku kontaktu z garbnikami pochodzącymi z owoców. Transparentność pojemnika nie jest przypadkowa, gdyż tworzywo w każdym innym kolorze może pod wpływem powstającego alkoholu ulec odbarwieniu, czego konsekwencją może być przeniknięcie trujących substancji barwnikowych do wina, piwa lub destylatu. Oferowany fermentor jest doskonałą alternatywą dla balonów szklanych.
W skład zestawu wchodzi:
1. Transparentny pojemnik 33 litry z podziałką
2. Nawiercona pokrywka przystosowana do pojemnika i rurki fermentacyjnej
Dane techniczne:
Materiał: Tworzywo sztuczne PP ( posiada certyfikat dopuszczający do kontaktu z żywnością )
Wysokość: 42cm
Średnica ( w najwyższym miejscu ): 40cm
Pojemność całkowita: 33 L
Pojemność efektywna: 30 L
2. Korek uniwersalny do pojemnika fermentacyjnego z zatyczką - uniwersalny.
Korek idealnie pasuje do umieszczenia w otworze zakrętki lub pokrywki naczynia fermentacyjnego, umożliwia umieszczenie w nim rurki fermentacyjnej. Dzięki zatyczce korek może służyć nie tylko w trakcie fermentacji, ale także w czasie przechowywania trunków czy przetworów. Nie musisz posiadać dwóch oddzielnych korków, wystarczy ten jeden.
Praktyczna zatyczka zintegrowana z korkiem - nie musisz obawiać się, że zgubisz zatyczkę, gdyż dzięki elastycznemu połączeniu jej z korkiem zawsze będzie do dyspozycji. Korek w prosty sposób umieścisz w przeznaczonym do tego otworze, a zatyczka zapewni odpowiednią szczelność.
3. Rurka fermentacyjna plastikowa 6 komorowa z zamknięciem
Tworzywo, z którego wykonane są rurki oraz korek posiadają wszelkie zezwolenia do kontaktu z żywnością, atest PZH. Rurka fermentacyjna wypełniona wodą stosowana jest w procesie fermentacji w celu zabezpieczenia zawartości nastawu przed natlenieniem, a jednocześnie umożliwia regularne wydobywanie się dwutlenku węgla powstającego podczas zachodzącego procesu. Specjalny korek ochronny uniemożliwia dostanie się do naczynia muszek owocówek, nie wpływając przy tym na proces fermentacji (wewnątrz korka zaprojektowano specjalne odpowietrzniki).
4. Drożdże uniwersalne do wina Alcomat Universal Wine Yeast (High Alcohol Tolerance)
Drożdże do wina Alcomat Universal Wine Yeast to szlachetne drożdże dedykowane do produkcji win białych, czerwonych, różowych czy owocowych. Nadają się również do produkcji win musujących lub wznawiania fermentacji. Drożdże charakteryzują się tworzeniem neutralnego profilu aromatycznego w winach. Wykazują dużą tolerancję na alkohol, co pozwala tworzyć wina wysokoprocentowe. Idealne szczególnie do odmian takich jak: Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Riesling, Cabernet, Merlot, Syrah (Shiraz). Zastosowanie drożdży uniwersalnych sprawia, że charakterystyczne cechy surowca wykorzystanego do produkcji są bardziej intensywne w produkcie końcowym.
Cechy produktu:
- aktywne suche drożdże
- szeroka temperatura fermentacji: 10-35°C
- tolerancja alkoholowa: do 17%
- łatwo klarują i tworzą zbity osad
- dobra przyswajalność fruktozy
- małe zapotrzebowanie na azot
- mała produkcja piany podczas fermentacji
5. Pożywka do drożdży Alcomat Nutri-Mono
Pożywka winiarska Nutri-Mono to nieorganiczna substancja zawierająca przyswajalny przez drożdże azot oraz fosfor – jedne z podstawowych budulców komórek drożdżowych. Te dwa pierwiastki, pomimo obecności w większości nastawów w formie związków organicznych, należy dostarczyć do środowiska fermentacji w formie nieorganicznej - w ten sposób zwiększa się szybkość jak i wydajność fermentacji. Formułowanie niezbędnych składników odżywczych sprzyja i promuje szybki wzrost i wzmocnioną populację drożdży. Zapewnia to sprawnie działający, nieprzerwany proces fermentacji, w której cukier całkowicie przekształca się w alkohol i CO2.
Zastosowanie:
W przypadku niedoboru przyswajalnego azotu w moszczu konieczne jest dodanie azotu w celu zapewnienia namnażania drożdży i wydajnej fermentacji alkoholowej. W zależności od indywidualnych parametrów moszczu ( początkowa zawartość azotu, potencjalny poziom alkoholu, zmętnienie ) wskazane jest skorygowanie zawartości przyswajalnego azotu do odpowiedniego poziomu.
Sposób użycia:
Optymalnym sposobem użycia jest wymieszanie w niewielkiej ilości soku lub wody oraz dokładne wymieszanie z nastawem. Można też dodawać pożywkę bezpośrednio do nastawu, po czym całość dokładnie wymieszać.
6. Środek klarujący Alcomat Clear-G
Środek klarujący Clear-G to preparat klarujący wina oraz moszcze. Umożliwia zapewnienie stabilności białkowej win bez wpływu na cechy organoleptyczne. Zastosowanie preparatu powoduje także usunięcie cząsteczek odpowiedzialnych za defekty sensoryczne – umożliwia redukcję aromatów trawiasto – ziołowych.
Cechy produktu:
- środek klarujący ( bentonit granulowany )
- wymaga niewielkiej ilości wody do uwodnienia (1:6)
- możliwość stosowania już po godzinie uwadniania
- łatwa w stosowaniu forma granulatu
- wykazuje dużą sprawność a bardzo niskim PH i w moszczu o dużym stopniu zmętnienia
Sposób użycia:
Rozprowadzić preparat w wodzie ( proporcje 1:6 ) ciągle mieszając. Po minimum godzinie dokładnie wymieszać i dodać do wina. Wino/moszcz z dodatkiem preparatu dokładnie wymieszać. Temperatura zalecana to 15°C.
7. Winomierz ( cukromierz ) z termometrem z plastikową probówką
Areometr przydatny przy nastawach winiarskich i brzeczce piwnej, zakres: 0 do 30°Blg. Wykonany z tworzywa cylinderek do płynu, ma wygodne płaskie dno i nigdy się nie potłucze, co stanowi przewagę nad szklanymi odpowiednikami. Na skali areometru oznaczono kolorami zakresy stężenia cukru odpowiednie dla danego etapu fermentacji wina i piwa. Do probówki dołożono zamknięcie, które uniemożliwi wysunięcie się areometru w trakcie przenoszenia czy przechowywania. Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze. Pomiaru dokonuje się w sposób bezpośredni odczytując wynik na obu skalach. Dzięki praktycznie bezpośredniemu kontaktowi ze ścianką areometru (końcówka kapilary) mierzy temperaturę cieczy, bez zafałszowań.
Winomierz z termometrem to niezbędne urządzenie do szybkiego i precyzyjnego określenia jak wiele cukru znajduje się w nastawie winiarskim lub brzeczce piwnej. Winomierz jest areometrem wyskalowanym w stopniach Ballinga (°Blg) - 1°Blg odpowiada w przybliżeniu 10 g cukru w 1 L soku (moszczu). Dzięki dwóm skalom, z jego pomocą możesz zaplanować również moc wina.
Probówka, w której dokonuje się pomiaru wykonana jest z tworzywa, dlatego w przeciwieństwie do szklanych odpowiedników jest nietłukąca. Dla ułatwienia, na skali zaznaczono różnymi kolorami zakresy zalecanych początkowych i końcowych stężeń cukru w moszczu oraz brzeczce piwnej – dzięki temu nie potrzebujesz dodatkowych obliczeń czy tabel:
- obszar bordowy (22 – 25 °Blg) – początkowe stężenie, wino deserowe (słodkie)
- obszar żółty (15 – 22 °Blg) – początkowe stężenie, wino stołowe (wytrawne)
- obszar bursztynowy (9 – 11 °Blg) – początkowe stężenie, piwo
- obszar zielony (0 – 2 °Blg) – końcowe stężenie piwo
- obszar czerwony(-2 - 0 °Blg) – końcowe stężenie, wino
Sposób użycia winomierza jest niezwykle prosty. Wystarczy, umieścić areometr w probówce i wypełnić ją taką ilością płynu aby pływak swobodnie się unosił. Wynik odczytuje się ze skali na podstawie górnego menisku. Ponieważ urządzenia skalowane są w temperaturze 20°C, zaleca się dokonywanie odczytu w tej samej temperaturze, co ułatwia umieszczony w winomierzu termometr. Ponieważ ciecz zmienia swoje stężenie (cząsteczki rozprężają się i kurczą) pod wpływem temperatury, to właśnie pomiar dokonywany w 20°C będzie najbardziej miarodajny i precyzyjny.
Wykonanie pomiaru zawartości cukru:
W celu dokonania pomiaru w probówce umieść areometr i wlej płyn pozbawiony cząstek stałych oraz pęcherzyków gazu. Ilość płynu powinna być taka, aby umieszczony w probówce pływak unosił się swobodnie i nie dotykał ścianek zbiorniczka. Wartość stężenia cukru wskazuje odczyt górny. Patrz instrukcja. Po dokonaniu pomiaru płyn wylej, nie spożywaj.
Planowanie mocy wina czy piwa:
1°Blg odpowiada w przybliżeniu 10 g cukru w 1 L moszczu. Dodatek 1 kg cukru zwiększa objętość moszczu o 0,6 L. Przed rozpoczęciem fermentacji stężenie cukru w moszczu nie powinno przekraczać 22°Blg. Przypuśćmy, że odczyt na skali miernika wyniósł 16°Blg, z moszczu o takiej zawartości cukru uzyskuje się wino o mocy około 7,3%. Chcąc uzyskać wino zawierające 13% alkoholu, moszcz powinien zawierać 260 gramów cukru na litr. Wymagany dodatek wynosić będzie 260 – 160 = 100 g/L. Aby sprostać warunkowi nieprzekroczenia stężenia cukru w moszczu powyżej 22°Blg, wymaganą ilość cukru należy dodawać w trzech równych porcjach: pierwszą - przed rozpoczęciem fermentacji, drugą i trzecią – np. w 7-mym i 12-tym dniu fermentacji.
Badanie brzeczki piwnej:
Pomiar zawartości cukru w brzeczce piwnej dokonuje się w analogiczny sposób jak dla nastawu wina.
W skład zestawu wchodzi:
- plastikowa probówka
- korek do probówki
- areometr z termometrem
Zakres: od 0 do 30°Blg
8. Zestaw do obciągu wina z zaciskiem
Zestaw pomaga w przelewaniu trunku z jednego pojemnika do drugiego, ułatwia butelkowanie oraz zlewaniu wina znad osadu. Składa się z elastycznego wężyka, szklanej rurki i plastikowego zacisku sprawdzi się zarówno przy pracy początkującego jak i zaawansowanego winiarza. Plastikowy zacisk dołączony do zestawu pozwoli Ci na kontrolowanie szybkości zlewania Twoich ulubionych trunków. Wężyk wykonany jest z elastycznego, przezroczystego materiału PCV, który pod wpływem ciepłej wody niezwykle szybko się rozprostowuje bez pozostawienia zagięć spowalniających przepływ trunku. Zestaw nadaje się do wielokrotnego użycia, wystarczy przed każdym użyciem przepłukać go gorącą wodą w celu rozprostowania wężyka i zapobiegania zakażeniom.
Zestaw idealny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych winiarzy. Zlewanie wina jeszcze nigdy nie było tak łatwe... Dzięki wężykowi, szklanej rurce oraz zaciskowi w wygodny i bezproblemowy sposób przeniesiesz trunek z jednego pojemnika do drugiego bez obaw o zaciągnięcie osadu z dna balonu. Plastikowy zacisk pozwoli Ci na kontrolę szybkości zlewania płynu w każdych warunkach.
Instrukcja obsługi:
9. Mieszadło
Tworzywo, z którego wykonane jest mieszadło jest fizjologicznie nieszkodliwe i dopuszczone do kontaktu z artykułami spożywczymi. Odporne na wysoką temperaturę.
Tworzywo sztuczne jest najbardziej polecane w kontakcie z winem czy piwem. Nie zaleca się stosowania łyżek drewnianych, gdyż pod wpływem gorącej wody ich brzegi stopniowo pękają, a powstające w ten sposób szczeliny mogą stać się siedliskiem bakterii. Narzędzia metalowe mogą zaś wchodzić w reakcję z drożdżami i kwasami zawartymi w moszczu stąd również nie są wskazane.
Długość: 50cm
10. Pirosiarczyn potasu Alcomat PIRO
Środek powszechnie stosowany do stabilizacji moszczów (aby zabezpieczyć przed rozwojem bakterii i dzikich drożdży podczas fermentacji) oraz win (aby zatrzymać fermentację, zabezpieczyć przed utlenieniem, ustabilizować barwę i klarowność). Może być również stosowany do płukania sprzętu winiarskiego i piwowarskiego.
Gramatura 50g
Do 500 litrów moszczu lub wina
Na 2 litry wody do płukania sprzętu
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe
11. Szczotka do butelek
Wysokiej jakości uniwersalna szczotka do mycia butelek wykonana z poliamidu, włosia końskiego oraz ocynkowanego drutu. Włosie końskie użyte w szczotce gwarantuje bardzo dokładne czyszczenie nawet w najmniejszych zakamarkach i jest ogromną wartością dodaną dla tego produktu.
Idealna do butelek o pojemności: 1L
Teraz potrzebujesz już tylko jakieś owoce jako wsad i można rozpocząć przygodę... Jeżeli szukasz zestawów do produkcji wina mniej lub bardziej rozbudowanych to są one dostępne jako:
- Alcomat-BOX-S
- Alcomat-BOX-M
- Alcomat-BOX-XXL
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Pomożemy...
Powodzenia!