Masz ochotę na cydr? Zrób go sam w domu! To nie jest trudne, przekonaj się sam! Poniżej prezentujemy podstawowy, ogólny przepis na cydr. Na jego bazie możesz stworzyć ten pyszny napój, ale nie bój się eksperymentować, żeby uzyskać domowy cydr idealny dla ciebie!
Przygotuj się
Podstawowy przepis na cydr jest bardzo prosty. Pozwala cieszyć się tym, co w jabłkach najlepsze: lekkiej słodyczy w towarzystwie orzeźwiającej cierpkości jabłek. Do uzyskania przefermentowanego soku z jabłek, czyli cydru, potrzebne są nie tylko składniki, ale i odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim chodzi o prasę do owoców lub sokowirówki, do uzyskania soku i fermentor, czyli specjalny pojemnik, w którym sok zmieni się w cydr. Fermentor powinien być szczelnie zamykany i być wyposażony w rurkę fermentacyjną. Na koniec przydadzą się butelki do rozlania gotowego cydru.
Wybierz jabłka, dodaj inne składniki
Sięgnij po różne rodzaje jabłek, żeby uzyskać interesujący smak. Nie bój się mieszać gatunków słodkich i kwaśnych i zwróć uwagę, żeby pochodziły ze sprawdzonych, ekologicznych sadów. W zależności od tego, jak bardzo soczyste są owoce, do uzyskania założonej objętości soku można potrzebować nawet o ¼ więcej lub mniej jabłek. Przykładowo, na 25 litrów soku przyda się fermentor o pojemności przynajmniej 30 litrów i od 75 do nawet 100 kilogramów jabłek. Jeśli chcesz zrobić mniejszą porcję cydru, zmień odpowiednio proporcje w przepisie.
Niemal w każdym przepisie na cydr pojawiają się specjalne drożdże. Wyjątek stanowią cydry dzikie, które powstają dzięki naturalnie bytującym na jabłkach drobnoustrojach. Każdy szczep może sprawić, że cydr będzie smakował zupełnie inaczej, dlatego nie bój się eksperymentować. Dobierz porcję na wybraną przez siebie ilość cydru. Razem z drożdżami zaopatrz się z pożywkę do nich. Opcjonalnie możesz dodać cukru lub miodu, na wspomnianą wyżej ilość jabłek wystarczy pół kilograma. Cydr powinien powstać nawet bez dodatkowego cukru – wystarczy fruktoza zawarta w owocach, ale dzięki takiemu zabiegowi cydr stanie się gazowany.
Kilkanaście dni cierpliwości
Najpierw musisz wycisnąć sok i przelać go do czystego fermentora. Teraz pora na drożdże – warto postępować według wskazówek producenta, ale jeśli przepisu na opakowaniu brak, można rozpuścić porcję w szklance wody z dwiema łyżeczkami cukru. Po kwadransie lub dwóch roztwór dolej do soku i dodaj pożywki. Wymieszaj, szczelnie zamknij fermentor i podłącz rurkę fermentacyjną wypełnioną wodą. Pierwsze pięć dni to proces aktywnej fermentacji. Po tym czasie musisz usunąć brązowy osad.
Fermentujący sok najlepiej dokładnie i ostrożnie odessać spod czapy osadu za pomocą rurki i pompki do innego pojemnika. Następnie trzeba umyć fermentor i wlać do niego płyn. Przepis na cydr nakazuje ponowne zamknięcie pojemnika z rurką i zostawienie go jeszcze na 1-1,5 tygodnia. Po tym czasie cydr jest prawie gotowy. Znowu trzeba powtórzyć proces oddzielania płynu od osadu, przy czym teraz cydr przelej do butelek. Przed zakorkowaniem możesz dodać pół łyżeczki cukru. Gazowany napój powstanie po kolejnych siedmiu dniach. Potem można już tylko delektować się domowym, przepysznym cydrem!