Jak zrobić cydr jabłkowy w domu? 0
Jak zrobić cydr jabłkowy w domu?

Ma delikatny smak, złoty kolor i jest lekko musujący. Wbrew pozorom nie mowa tu o szampanie, a o cydrze jabłkowym, zwanym również piwem jabłkowym. Jest to trunek cieszący się ogromną popularnością na północy Francji, ale także i tu, w Polsce jego miłośników nie brakuje. Nazywanie tego trunku piwem jabłkowym nie jest przypadkowe, ponieważ przygotowanie go jest równie proste, o ile nawet nie łatwiejsze, co uwarzenie piwa i tak samo, jak w wypadku jego chmielowego pobratymca, można zrobić to niskim kosztem w warunkach domowych. Od czego w takim razie zacząć i jak zrobić własny cydr?

Przede wszystkim jabłka

Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że składniki są tajemnicą jakości i smaku ostatecznego produktu. W przypadku cydru nie jest inaczej. Podstawą potrzebną do jego przyrządzenia są jabłka. Idealny jabłecznik, ponieważ i pod taką nazwą funkcjonuje, jest połączeniem wielu gatunków jabłek, o kwaśnych, słodkich i gorzkich nutach. Wbrew temu, co może się wydawać, do zrobienia cydru nie można użyć jabłek, które są częściowo zepsute. Nie jest to forma jabłkowego recyklingu, a dodatek w postaci zgnilizny może odbić się bardzo mocno na smaku całości. Kiedy już wyselekcjonujemy odpowiedni jabłka i zrobimy mieszankę, która nas zadowala, należy w sokowirówce wycisnąć sok z owoców, bez wcześniejszego obierania ich. Do produkcji cydru warto wykorzystać popularne, lokalne gatunki, na przykład antonówkę.

Naczynia do przygotowania cydru

Podobnie jak przy produkcji piwa, proces produkcji jest bardzo prosty. Kiedy już nasz sok jabłkowy jest gotowy, należy połączyć go ze specjalistycznymi drożdżami i wlać do naczynia, w którym będzie mogło spokojnie przechodzić proces fermentacji. Może być to butla z wężykiem czy profesjonalny fermentor. Trzeba także zadbać o odpowiednie warunki sprzyjające fermentowaniu, to jest odstawić naczynie w zacienione miejsce i zapewnić temperaturę około dwudziestu stopni Celsjusza. O tym, że cały proces się zakończył, powie nam brak wydobywającego się dwutlenku węgla z rurki w naczyniu, objawiający się charakterystycznym pykaniem. Przejdźmy więc do kolejnego etapu przygotowania domowego trunku.

Domowy butelkowany cydr

Kiedy twój alkohol jest już gotowy, należy go przelać do butelek i szczelnie zamknąć. Do tego przyda się kapslownica. Nie jest ona dużym wydatkiem, a może posłużyć także przy produkcji innych alkoholi. Szybko i dokładnie zamknie butelki, tym samym zabezpieczając twój cydr, dzięki czemu możesz go przechowywać przez kolejne tygodnie. Na sam koniec pamiętaj, że w przeciwieństwie do wina, jabłecznik nie uszlachetnia się z wiekiem, więc należy go wypić w ciągu kilku miesięcy od rozlania.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl