Samodzielna produkcja alkoholi to początek fantastycznej przygody, która może przerodzić się w prawdziwą pasję, a nawet biznes. Niejeden browar zaczynał od eksperymentowania z produkcją trunków, która przerodziła się w sposób na życie. To samo dotyczy win i coraz popularniejszego cydru. Jeśli zastanawiasz się jak go prawidłowo przygotować i jakie drożdże do cydru będą najlepsze, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.
Czym w zasadzie są drożdże?
Te mikroorganizmy występują wszędzie wokół nas, a namnażają się dzięki dostępowi do cukru. W procesie powstawania alkoholu potrzebują środowiska beztlenowego, o dość wysokiej temperaturze. Warto wspomagać je witaminami, mikroelementami i aminokwasami, dodając do nastawu pożywkę. Jakie drożdże do cydru sprawdzą się najlepiej? Które wybrać do piwa, a jakie do wina?
Drożdże podstawą procesu fermentacji
Żadne piwo ani cydr nie powstaną, jeśli do ich produkcji nie użyjesz drożdży. Możesz mieć najlepsze jabłka i najlepszą brzęczkę, ale fermentację zagwarantują Ci właśnie te mikroorganizmy. Dobra wiadomość jest taka, że unoszą się one w powietrzu i mogą zapewnić Ci samoistną fermentację soku z wyselekcjonowanych przez ciebie jabłek. Jednak ciężko przewidzieć efekt końcowy takiego działania, za każdym razem bowiem proces przebiegać będzie inaczej. Finalny smak cydru zależy od tego, czy użyjesz do jego produkcji niepasteryzowanego soku. Wtedy drożdże występujące naturalnie na skórce od jabłek powinny rozpocząć proces fermentacji w miarę szybko. W przypadku soku pasteryzowanego istnieje ryzyko, że wytrąci się ocet, powstały w wyniku działania bakterii. Jeśli więc wolisz zaufać produktom ze sklepowej półki, sprawdź, jakie starannie wyselekcjonowane drożdże do cydru wybrać.
Jakie drożdże do cydru?
W sklepach otrzymasz drożdże szlachetne, namnażane w warunkach laboratoryjnych. Najczęściej są to te same szczepy, które nadają się do fermentacji wina. Możesz też wypróbować drożdże piwne, jednak te wymagają zastosowania dodatkowej pożywki. Decydując się na produkty, których na rynku jest dość sporo, zwracaj uwagę na temperaturę, w której fermentują. Jakie więc drożdże do cydru wybrać? Temperatura wzrastania wacha się między 10 a 30°C. Im niższa, tym więcej czasu zajmie cały proces, dlatego warto zadbać o odpowiednio nagrzane pomieszczenie