Wszystko co jest potrzebne do zrobienia piwa 0

SPRZĘT I SKŁADNIKI czyli wszystko co potrzebne do wyprodukowania pierwszego domowego piwa.

Pierwszym krokiem do wyprodukowania pierwszego domowego piwa jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt a uzależniony jest on między innymi od ilości planowanej produkcji. Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem domowej produkcji piwa a piwowarstwo to Twoje hobby - sprzęt powinien być jak jak najbardziej profesjonalny. Skupmy się jednak na domowej produkcji piwa na własny użytek w  nieco mniejszych ilościach. Część akcesoriów i potrzebnych składników zapewne znajdziesz w swojej kuchni. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z domowym piwowarstwem nie będzie konieczny zakup profesjonalnego sprzętu. Jeśli jednak planujesz dłuższą przygodę z domową produkcją piwa, wszelkie niezbędne sprzęty znajdziesz w naszym sklepie. Przed użyciem sprzętu bardzo istotne jest jego porządne umycie i wysterylizowanie.

  1. Duży garnek – na początek proponujemy 10 lub 15 litrowy garnek emaliowany lub ze stali nierdzewnej.

  2. Pojemnik fermentacyjny – w którym następuje fermentacja brzeczki (roztworu ekstraktu słodowego i ekstraktu chmielowego w wodzie). U nas znajdziesz da rodzaje fermentorów ( pojemników fermentacyjnych). Tańsze- pojemniki zamykane szeroką, plastikową pokrywą z otworem służącym do zainstalowania rurki fermentacyjnej a także droższe – profesjonalne wykonane ze stali nierdzewnej. Na początek proponujemy pierwszą opcję. Mimo atrakcyjnej ceny pojemniki są wytrzymałe i elastyczne.

  3. Kran do pojemnika fermentacyjnego – montujemy na dnie pojemnika fermentacyjnego. Służy do zlewania uwarzonego piwa.

  4. Szklany balon- pomocny do przeprowadzenia cichej fermentacji – pozbawienia piwa osadów.

  5. Termometr ciekłokrystaliczny samoprzylepny – przyklejamy do zewnętrznej strony pojemnika fermentacyjnego aby kontrolować odpowiednią temperaturę piwa

  6. Reduktor osadu – umieszczamy go w kranie do pojemnika fermentacyjnego. Umożliwia wyeliminowanie wszelkich osadów z piwa powstałego z cichej fermentacji.

  1. Chochelka - najlepiej większych rozmiarów i z długą rączką

  2. Mieszadło plastikowe – niezbędne do połączenia ze sobą składników

  3. Miarka do cukru – do precyzyjnego odmierzenia por zadanej ilości cukru

  4. Multimierz- wskaźnik służący do pomiaru stężenia cukru. Multimierz mierzy również potencjalną zawartość alkoholu w piwie.

  5. Papierki lakmusowe do piwa – to tani wskaźnik mierzący odczyn pH w roztworze piwnym

  6. Pirosiarczyn potasu – niezbędny do dezynfekcji naczyń: garnka, butelek, akcesoriów.

  7. Butelki – proponujemy butelki brązowe do wielokrotnego użytku. Przed rozlaniem piwa, konieczna jest wcześniejsza dezynfekcja.

  8. Kapslownica – w przypadku gdy nie mamy butelek z zamknięciem patentowym, należy zaopatrzyć się w kapslownicę.

  9. Kapsle- dzięki kapslom umieszczonym za pomocą kapslownicy mamy gwarancję pewnego i bezpiecznego zamknięcia naszych wyrobów. Pamiętaj aby kapsle dostosować do średnicy zewnętrznej kołnierza butelki.

  10. Suszarka do butelek – znacznie przyspieszy suszenie umytych butelek.

  11. Śrutownik – do śrutowania słodu. Przyda się również do wypieku domowego chleba, mielenia grochu i kukurydzy.

  12. Termometr ciekłokrystaliczny (samoprzylepny) wskazuje temperaturę powierzchni, do której jest przylepiony

 

Gdy sprzęt jest już przygotowany, czas na składniki.

Zdarza się, że wielkie koncerny piwowarskie nie umieszczają wszystkich składników na etykiecie. Często korzystają ze sztucznych dodatków lub polepszaczy, które nadają browarom ekstra smak. Nie są one jednak w pełni naturalne i często mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. W domowej produkcji skupiamy się na smaku, barwie, aromacie, fantastycznej piance ale też najwyższej jakości składnikach pochodzenia naturalnego. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne składniki do wytworzenia domowego piwa.

  1. Chmiel: rozróżniamy trzy rodzaje chmielu: aromatyczny, goryczkowy i uniwersalny.

    Ilość chmielu jest zależna od oczekiwanego efektu smakowego i intensywności aromatu. Piwo chmielimy łącząc brzeczkę z chmielem. Chmiel gotujemy od 5 min. (chmiel aromatyczny) do 60 min. (chmiel goryczkowy).

  2. Woda: nie polecamy wody mineralnej ze względu na wysoką twardość wody. Do domowej produkcji wystarczy zwykła woda z kranu. W przypadku gdy jest silnie chlorowana należy ją przegotować, odstawić na 2 dni od czasu do czasu mieszając.

  3. Słód, ekstrakty słodowe: dostępne są trzy rodzaje słodów: słody jęczmienne ( m.in. pale ale, słody karmelowe, palone ) , słody pszeniczne ( jasne, ciemne, czekoladowe), oraz słody żytnie. Ilość i rodzaj słodu wpływa na zawartość alkoholu, barwie i smaku naszego piwa. Do wyboru płynne lub w postaci sproszkowanej.

  4. Drożdże piwowarskie: właściwie dobrane zapewniają odpowiednią moc i smak. Dostępne są drożdże górnej i dolnej fermentacji. Szczególnie polecamy drożdże suszone BREWGO – górnej fermentacji do produkcji piwa pszenicznego. Drożdże BREWGO nadają delikatne nuty korzenne i bananowe. Z kolei drożdże dolnej fermentacji BREWGO stosujemy do otrzymania piw typu lager.

  5. Brew-kit: gotowy półprodukt do szybkiej produkcji piwa domowego bez konieczności zacierania brzeczki. Brewkity przygotowane są z odpowiedniej kombinacji słodów, które pozwalają na uwarzenie piwa w konkretnym gatunku.

  6. Naturalne polepszacze: dzięki nim wzmocnimy intensywność smaku i aromatu piwa a także trwałość piany.



Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl