Choroby wina 0

Wytwarzając wino w domowych warunkach należy przestrzegać pewnych zasad postępowania.W przeciwnym razie, może nas spotkać niemiła niespodzianka związana z pojawieniem się zmian chorobowych w winie takich jak: brak klarowności, czernienie, brunatnienie, nieodpowiednia moc, nadmierna goryczka, oraz różne wyczuwalne zapachy, których nie powinno być. W tym artykule dowiesz się o chorobach wina oraz ich zapobieganiu.

Przygotowując się do domowego wyrobu wina, należy pamiętać, aby przestrzegać podstawowych zasad.Ich nieprzestrzeganie  może skończyć się tym, że otrzymamy wino wadliwe lub chore.Wszelkie problemy i choroby pojawiające się w czasie produkcji często się ciężkie do wyeliminowania.Do wyrobu wina należy więc stosować tylko i wyłącznie owoce zdrowe, bez pleśni i jakichkolwiek zmian w wyglądzie. Przy wykonywaniu poszczególnych etapów produkcji wina, należy przestrzegać sterylności.Nie można dopuścić do sytuacji aby jakiekolwiek sprzęt winiarski był brudny. Podczas wyrobu wina należy pilnować odpowiedniego składu nastawu a także bacznie obserwować przebieg fermentacji.Czasem zdarza się jednak, że mimo drobiazgowego przestrzegania powszechnie obowiązujących zasad wino nie uda się a jego smak i wygląd będzie pozostawiać wiele do życzenia, Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułach kierując się zasadą, że lepiej jest "dmuchać na zimne". Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące wady smaku i wyglądu wina oraz sposoby przeciwdziałania i leczenia.

WADY WYGLĄDU WINA

Czernienie wina: Z problemem czernienia wina przy jednoczesnym jego zmętnieniu boryka się wielu amatorów domowego winiarstwa. Problem nie jest groźny i można go dość prosto wyeliminować.      

Dlaczego wino czernieje? Spowodowane jest nagromadzenie się nadmiaru żelaza i garbików przy zbyt małej ilości kwasów. Krótko mówiąc: wada powstaje podczas zetknięcia się moszczu (świeżo wyciśniętego soku) z  żelazem nie zabezpieczonym warstwą ochronną.

Jak zapobiec czernieniu wina? Po pierwsze należy przeciwdziałać stykaniu się moszczu z żelazem. Po drugie, należy zwiększyć zawartość kwasów w moszczu np. poprzez zmieszanie kilku rodzajów moszczów lub dodanie odrobiny kwasu cytrynowego .

Jak wyeliminować występującą już wadę? Zczernione wino należy potraktować żelatyną co spowoduje wytrącenie z wina części żelaza przy zachowaniu garbnika i stopnia kwasowości.Kolejnym sposobem jest dodanie kwasku cytrynowego w proporcji 1,6 g na 10 litrów wina. Kupażowanie z kwaśnym winem również poprawi barwę naszego wina w momencie gdy zaczyna ciemnieć.Dodanie 20% wina porzeczkowego poprawi kolor i zahamuje dalsze czernienie.

Brak klarowności

Ten problem z wyglądem wina, często jest spowodowany składem owoców. Śliwki, gruszki i agrest zawierają pektyny u białka, przez co nie klarują się samodzielnie.Przez dłuższy czas pozostają mętne.Zmętnienie wina może być również spowodowane poprzez niewłaściwe obciągnięcie. Wówczas w winie znajduje się nadmierna ilość drożdży.

Jak wyeliminować wadę? Wadę można wyeliminować dodatkiem czystego spirytusu lub stosując środki klarujące takie jak: żelatyna, białko jaja kurzego, pęcherz rybi czy ziemia okrzemkowa.

Opalescencja

 W przypadku gdy wino zawiera zbyt dużo pektyn, substancji białkowych i garbnikowych może dojść do tzw. opalescencji. To zjawisko można zaobserwować, oglądając butelkę wina pod światło. W momencie wystapienia tej wady wina, nie jest ono klarowne lecz posiada białą lub niebieskawy odcień.

Jak wyeliminować ? Wadę opalescencji wina usuwany za pomocą sklarowania żelatyną połączoną z tiaminą i przefitrowanie.

Brunatnienie

 Zdarza się, że wino brunatnieje po przelaniu go do kieliszka. Wada jest spowodowana nieprawidłowym przebiegiem procesu fermentacji.

Jak wyelininować? Aby wyeliminować brunatnienie wina, dodajemy pirosiarczan potasu. W przypadku dużego zbrunatnienia polecamy 2 g na 10 l wina. J

WADY SMAKU WINA

Nadmierna gorycz

Zbyt silna, niepożądana gorycz wina może być spowodowana użyciem zgniłych owoców.

Jak wyeliminować ? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie dosłodzenie wina cukrem. Można również skupażować goryczkowe wino z winem o smaku słodkim i łagodnym.

Zbyt słaba moc

Młode wino o niskiej mocy do 8% nie nadaje się do dalszego dojrzewania ze względu na niską trwałość.Takie wino jest bardzo podatne na różne choroby.W przypadku stwierdzenia słabej mocy wina należy ustalić przyczynę.Jeżeli została dodana odpowiednia ilość cukru do nastawu, problem leży po stronie niedostatecznego odfermentowania. Istnieje kilka przyczyn: zbyt niska temperatura fermentującego wina, brak dostatecznej ilości pożywki dla drożdży, drożdże słabo fermentujące, zbyt duża ilość kwasu siarkowego. W przypadku, gdy stwierdzimy ustanie fermentacji należy sprawdzić temperaturę nastawu. W momencie gdy jest za niska, należy ją podnieść do 40°C .W przypadku gdy temperatura nastawu była odpowiednia a przy jej podwyższeniu fermentacja nie nastepuje, dodajemy dodatkową porcję pożywki dla drożdży.Gdy powyższe zabiegi nie dają pożądanego rezultatu- zwiększamy dawkę tzw. matki fermentującej drożdże.Powinno to wywołać ponowną fermentację. Gdy fermentacja ustała z powodu za dużej zawartości kwasu siarkowego - wówczas należy nastaw kilkakrotnie przelać w celu usunięcia kwasu siarkowego po czym dodać nowej matki drożdży.

Niewłaściwa kwasowość 

 Przyczyny zbyt kwaśnego wina:

  • wybranie zbyt kwaśnych i niedojrzałych owoców
  • niewystarczające rozcieńczenie moszczu owocowego

Jak wyeliminować wadę?

Stosujemy kupaż - czyli mieszamy kwaśne wino z winem łagodnym, mało kwaśnym.W przypadku, gdy za bardzo kwaśne jest przygotowywane przez nas wino wytrawne - należy je dosłodzić i przerobić na wino deserowe lub słodkie.W przypadku wina słodkiego również stosujemy kupaż  lub zobojętnienie trunku za pomocą niewielkiej ilości węglanu wapnia.

Przyczyny zbyt niskiej kwasowości wina: 

  • wybranie mało kwaśnych, przejrzałych owoców
  • przesadne rozcieńczenie moszczu owocowego
  • zbyt długie działanie bakterii powodujących odkwaszenie wina podczas leżakowania.

 Jak wyeliminować wadę?

 Sposobem poprawy wina o zbyt niskiej kwasowości jest kupaż intensywnie kwaśnym winem lub dokwaszenie wina za pomocą kwasu cytrynowego. Około 1-2 g / 1 litr wina.

CHOROBY WINA

Kożuch

Pojawienie się kożucha na winie występuje dość często.Pojawiający się kożuch na początku jest prawie niezauważalny. Ta cieniutka, bezbarwna błonka stopniowo grubieje i z biegiem czasu zmienia się w gruby kożuch w białym, szarym lub szaro-zielonym kolorze.Za powstawanie kożucha odpowiedzialne są  drożdże kożuchujące gromadzące się na powierzchni wina.Kożuch powstaje w przypadku, gdy wino jest przechowywane w pomieszczeniu często wentylowanym.

Jak wyeliminować ?

Na początku należy usunąć kożuch - ściągnąć wino z gąsiorka po czym usunąć kożuch  po czym i wlać do innego naczynia.Innym sposobem jest ściągnięcie wina znajdującego się pod kożuchem i przelanie wina do innego gąsiorka.

Sztych octowy

Zaoctowanie wina czyli proces przemiany alkoholu w ocet jest jedną z groźniejszych chorób dotykających wino.Objawami jest silny, octowy zapach i smak wina.Na powierzchni wina powstaje również delikatna niebieskawa błona lub kożuch przypominający wyglądem śluz.Jak uniknąć sztychy octowego? Niezbędne jest utrzymanie sterylności naczyń i akcesoriów winiarskich używanych do produkcji wina.Należy  ograniczyć dostęp powietrza do wina.

Jak wyeliminować?

Całkowite wyeliminowanie zaoctowania wina nie jest możliwe. Jeśli wino jest w zaawansowanym stopniu zaoctowane, niestety musimy je spisać na straty. W przypadku dopiero pojawiających się oznak zaooctowania wina, możemy je skupażować ze zdrowym, intensywnym winem a następnie w krótkim czasie spożyć wcześniej jej filtrując i pasteryzując.

Sztych mlekowy

Do fermentacji mlekowej w winie najczęściej zachodzi w ciepłych i brudnych pomieszczeniach. W tym przypadku wino mętnieje i posiada gorzkawo-kwaśny aromat przypominający kiszoną kapustę. Aby nie dopuścić do fermentacji mlekowej wina należy utrzymać nie wysoką temperaturę w końcowym etapie fermentacji i wykonać obciąg wina w odpowiednim czasie.

Jak wyeliminować? Do zaatakowanego wina, dodajemy pirosiarczan potasu od 1 do 2 g na 10 l wina, następnie klarujemy węglem aktywnym, filtrujemy i dodajemy kwas cytrynowy w proporcji od 1 do 2 g na 1 l wina. 

Mysi posmak

Mysi posmak wina powstaje w wyniku rozkładu białka komórek drożdżowych.Z mysim posmakiem najczęściej spotykamy się przy nadmiernym rozwodnieniu moszczów owocowych. Najczęściej dzieje się to przy moszczach wytwarzanych z takich owoców jak truskawki i agrest. 

Jak wyeliminować? W przypadku gdy mysi zapach i smak nie jest jeszcze mocno wyczuwalny, najpierw przelewamy kilkakrotnie z naczynia do naczynia, następnie traktujemy takie wino pirosiarczanem potasu w proporcji 2-3 gram na 10 litrów wina.Następnie kupażujemy z winem zdrowym. Gdy mysia choroba jest już zaawansowana, wino należy wylać gdyż zabiegi związane z eliminacją przykrego smaku i zapachu są zbyt czasochłonne i nieopłacalne.

Zapach zgniłych jaj

Zapach siarkowodoru w winie powstaje na skutek ściekającej na dno siarki nieumiejętnie dodawanej do gąsiorka. 

Jak wyeliminować?Aby usunąć zapach zgniłych jaj z wina, należy zastosować dwutlenek siarki, następnie kilkakrotnie przelewać wino z naczynia do naczynia i przefiltrować.

 Zapach pleśni

Zapach pleśni może być wywołany poprzez nieodpowiednie przechowywanie wina w niedokładnie umytym sprzęcie lub w pomieszczeniu, w których obecna jest pleśń.

Jak wyeliminować? W momencie gdy wyczuwalny jest chociażby minimalny zapach pleśni, należy natychmiastowo przelać wino do innego naczynia i zastosować węgiel aktywny. 

Wino o konsystencji śluzu

Wino mętne, przypominające swoim wyglądem śluz powstaje w wyniku wysokiej temperatury, nieodpowiedniego składu nastawu i użyciu niskiej jakości drożdży. 

Jak wyeliminować? 

Na początku należy pozbyć się śluzu poprzez rozbicie łyżką i sklarowanie wodą okrzemkową w proporcjach 50 g na 10 l zaatakowanego wina. Następnie rozdrabniamy śluz z wodą okrzemkową i wlewamy z powrotem do gąsiora.Ziemia okrzemkowa ma za zadanie oblepić śluz i opaść na dno. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie wina do nowego naczynia. Wino po usunięciu śluzu kupażujemy ze zdrowym winem, dodajemy matkę drożdżową,  cukier i poddajemy je powtórnej fermentacji.

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl