Jeśli jesteś piwoszem i twoją pasją jest kosztowanie kolejnych trunków, prawdopodobnie przyjdzie taki moment, kiedy to będziesz chciał uwarzyć własne piwo w domu. Jednak, żeby zrobić dobry trunek, którym będziesz mógł nie tylko ze smakiem wypić, lecz także poczęstować nim innych, potrzeba odpowiednich składników oraz sprzętu. W co powinien w takim razie zaopatrzyć się początkujący piwowar?
Podstawą piwa są jego składniki
Nawet jeśli nie masz pełnego profesjonalnego sprzętu, jesteś w stanie zrobić dobre piwo, jednak bez składników dobrej jakości nie jest to możliwe. Tym, co z pewnością będzie dla Ciebie niezbędne to słód, drożdże piwowarskie, cukry oraz chmiel. Z tych czterech składników każdy jest w stanie wyczarować doskonałe w smaku piwo, a dzięki użyciu różnych odmian chmielu można uzyskać inne nuty. Ale od początku. Pierwszym krokiem jest połączenie słodu z wodą i oddzielenie powstałej mieszanki od resztek słodu, które opadają na dno. Następnie dodajemy chmiel, drożdże z cukrem i pozwalamy, by rozpoczęła się fermentacja alkoholowa. Sam przepis nie jest trudny, dlatego tak ważne jest to, co wkładasz do naczyń. A skoro mowa o naczyniach, przejdźmy do nich.
Sprzęt potrzebny do zrobienia piwa w domu
Do produkcji domowego piwa wbrew pozorom nie trzeba posiadać całego zakładu browarniczego, a wystarczy jedynie kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w kocioł lub duży garnek, koniecznie z pokrywką. To właśnie w nim rozpoczyna się cały proces warzenia piwa, ponieważ w garnku łączysz wodę i słód oraz podgrzewasz do odpowiedniej temperatury. Kolejnym krokiem jest filtracja, do której niezbędny jest fermentor. Odcedzi on nie tylko brzeczkę, ale także, po dodaniu drożdży, odbywa się w nim proces fermentacji, który może trwać nawet kilka dni. Alternatywą do posiadania tych wszystkich rzeczy jest zakup wielofunkcyjnego urządzenia browarniczego, które łączy w sobie wszystkie powyższe elementy i ułatwia początkującym zapoznanie się z procesem warzenia własnego piwa. Ostatecznie to, którą z opcji wybierzesz, jest już kwestią prywatnych upodobań.
Ostateczne zamknięcie
Kiedy już masz gotowy trunek - wygotowany, wyfiltrowany i wyfermentowany, czas na przelanie piwa do butelek i zamknięcie ich. Tu z pomocą przychodzą kapslownice, które pozwolą na szczelne założenie kapsla na butelkę, a dzięki temu odpowiednie przechowywanie twojego alkoholu. Chociaż proces warzenia piwa w domu może wydawać się skomplikowany, warto pamiętać, że przede wszystkim ma być to dla Ciebie dobra zabawa i odskocznia od codzienności, aczkolwiek jeśli zależy Tobie na perfekcji, najważniejsze, żeby poza przygotowaniem technicznym i teoretycznym, uzbroić się w duże pokłady cierpliwości.