Doskonały przepis na wiśniówkę? 3 ciekawe receptury! 0
Doskonały przepis na wiśniówkę? 3 ciekawe receptury!

Jedna z ulubionych wódek owocowych, pyszna, bogata w smaku, aromatyczna nalewka, wspaniały likier będący ukoronowaniem posiłku – wiśniówka ma wielu zwolenników! Można ją z powodzeniem sporządzić w domu, jej wykonanie nie jest trudne, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość. Bez obaw, zapewniamy, będzie warto! Mamy trzy przepisy na wiśniówki, które musisz wypróbować!

Proste składniki, wspaniały alkohol – przepis na wiśniówkę wytrawną

Tylko trzy składniki – tyle ma podstawowy przepis na wiśniówkę w wersji wytrawnej. Wiśnie trzeba umyć, usunąć ogonki i pestki pozostawiając około 10 sztuk z pestkami. Potem trzeba je zalać alkoholem, który spowoduje maceryzację owoców i powstanie nalewki. Alkohol powinien mieć około 70%, wtedy powstanie wiśniówka o zawartości około 40% alkoholu. 70% można uzyskać na dwa sposoby: rozcieńczając spirytus 96% za pomocą wódki bądź wody. Polecamy na każdy kilogram wiśni wziąć 500 ml spirytusu i 200 ml wody bądź 350 ml spirytusu i 350 ml wódki. Owoce powinny być zalane w słoju w taki sposób, żeby były całkowicie zanurzone w płynie. Słój zamykamy i odstawiamy na około 2 tygodnie w ciepłym miejscu. Płyn odlewamy do butelki, a owoce zalewamy świeżą porcją alkoholu i zostawiamy na kolejne 3 dni. Później powtarzamy zabieg jeszcze raz. Filtrujemy wszystkie trzy części wiśniówki i dajemy jej dojrzewać około pół roku.

Przepis na wiśniówkę na słodko

Dodatek cukru sprawi, że wiśniówka zyska wspaniałej słodyczy. Przepis na wiśniówkę w opcji na słodko: 1,5 kg wiśni, 0,5 kg cukru, 0,5 l spirytusu i 0,2 l przegotowanej wody. Najpierw wiśnie zalewamy alkoholem z wodą i zostawiamy na ok 1,5 miesiąca w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, co kilka dni wstrząsając pojemnikiem. Później płyn zlewamy do innego naczynia, a owoce zasypujemy cukrem i postępujemy podobnie jak wcześniej. Po kilku dnia powstanie syrop, który dodajemy do nalewki. Rozlewamy płyn do butelek i czekamy rok.

Przepis na wiśniówkę z dodatkiem przypraw

Wiśniówka jest nietuzinkowa, jeśli dodamy do niej małej ilości przypraw, w szczególności korzennych. Można sięgnąć po kawałek laski wanilii i kory cynamonu, ziarna kardamonu, goździki. Dobrze sprawdza się także kawałek skórki cytrynowej lub pomarańczowej. Wszystkie tego typu dodatki wystarczy zalać alkoholem razem z wiśniami i postępować jak w powyższych przepisach. Istnieje jeszcze jeden, wspaniały dodatek do wiśniówki – miód! Najlepiej sprawdza się ten bardziej płynny, na przykład akacjowy lub lipowy. Słodycz miodu jest na tyle wyczuwalna, że w wiśniówce z tymi składnikiem trzeba zmniejszyć ilość dodawanego cukru lub w ogóle z niego zrezygnować.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660-261-382
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl